Він є однією з причин підліткової смертності у віці 15-19 років. Тільки неща­сні випадки та вбивства зустрічаються частіше в ційвікової категорії. Щороку все більше і більше підлітків скоюють самогубство. Дуже важко фіксувати спроби суїциду, оскільки в багатьох випадках батьки не звертаються в ліка­рню або самі спроби не вважаються такими. Згідно з даними, в 2005 році 17%старшокласників всерйоз замислювалися про спробу самогубства, 13% планували його; 8% здійснювали їх. Суїцидальна поведінка серед жінок і чоловіків відрізняється за характером, при цьому жінки втричі частіше роб­лять його. Тим не менш, юнаки в чотири рази частіше вмирають в результатіцих спроб через особливості методів. Дівчата часто вдаються до передозування наркотичних засобів або розтину вен, в результаті чого зростає ймовірність порятунку. Хлопці використовують зброю, вішаються або стрибають з висоти, що призводить до миттєвої смерті.Більшість випадків суїциду відбувається серед білошкірих чоловіків, хоча останнім ча­сом спостерігається зростання спроб самогубства серед афроамериканців.

Фактори ризику

   Більшість молодих людей, які планують самогубство, маютьпсихологічні проблеми, такі як депресія або біполярний розлад (те, що раніше називали маніакально-депресивний психоз), залежність від алкоголю чи наркотиків або всі одночасно. Досвід і минуле підлітка так само збільшують ризик суїциду. Наприклад, сімейна схильність, попередні спроби завдати собі шкоди або відхід з дому. Підліток може вдатися до цього у відповідь на стре­сову ситуацію, втрату або конфлікт з іншою особою.

Насторожуючі ознаки

   Перед спробою самогубства можна помітити певні ознаки. Якщо Ви помітили ознаки вживання наркотиків та алкоголю або депресивний стан, не­гайно зверніться за допомогою.

   Дитина  може повідомляти про запланований  суїцид різними способами:

·  Словами 

·  заговори, записи або щось ще висловлює одержимість смертю.

·  Постійні скарги на те, що він поганий чи "гнилий всередині".

·  Вербальні натяки: "Краще б я помер!" "Не хочу більше бути для тебе про­блемою!" "Немає сенсу" "Більше не побачимось".

·  Діями 

·  Видалення від друзів або сім'ї

·  Змінами апетиту, сну або зовнішнього вигляду.

·  Раптове падіння успішності.

·  Всі свої справи призводить до ладу, наприклад, прибирає улюблені іграшки, приводить свою кімнату в порядок, викидає необхідні речі.

·  Діє в поспіху, ворожий, роздратований або часто буває в гніві.

·  Почуттями 

·  Відчуває безнадійним, винним або збентеженим.

·  Не виявляє інтересу до улюблених занять і майбутньому взагалі.

·  Раптово змінює настрій, наприклад, перебуває в стані радості після періоду депресії (можливо, що таким чином знаходить вихід із ситуації).

·  Спроба самогубства однокласника, друга або кумира може дати імпульс до скоєння суїциду Вашою дитиною. Іноді спроби слідують одна за одною, коли один випадок провокує іншої людини, яка вже знаходиться на грані.

 

 

Що робити?

        Якщо Ваша дитина постійно засмучений, злобний або відчужений, зверніть на це увагу і спробуйте налагодити контакт. Якщо Ви стурбовані тим, що ди­тина може нашкодити собі, прямо запитайте про це, хоча це може бути і не легко. азговор допоможе йому усвідомити, що він не один і про нього піклуються. Якщо Ви стурбовані безпекою дитини, не залишайте його од­ного. Найбільш важливим є серйозне ставлення до спроби вчинити самогуб­ство. Якщо Ваша дитина або хтось із Вашого оточення має такі наміри зверніться в службу довіри.

Молодь з порушенням міжособистісних відносин, "й самотні”, які зловжива­ють алкоголем чи наркотиками, які відрізняються девіантною чи криміналь­ною поведінкою, що включає фізичне насильство;
•Надкритичні до себе.
• Особи, які від недавно пережили приниження чи трагічні втрати.
• Підлітки, фрустровані невідповідністю між очікуваними успіхами і реаль­ними досягненнями.
• Люди, які страждають від хвороб чи покинуті оточенням.

       Хто з підлітків входить до "групи ризику”?
Якщо тобі відомі "застережливі знаки” суїциду, якщо ти знаєш, які групи піддаються більшому, а які – меншому суїцидальному ризику, ти можеш вирішити, до кого з твоїх друзів слід віднестися з більшою турботою, увагою і розумінням. Ти також зможеш визначити, кому з друзів знадобишся, якщо їм загрожуватиме небезпека суїциду.
      Депресивні підлітки. Депресія і бажання накласти на себе руки – не одне і те ж. Можна страждати від депресій, але про суїцид навіть не подумувати. В той же час більшість суїцидальних підлітків об'єднує схильність до депресій. Пригніченості передує зазвичай відчуття суму, нерідко несвідомого, і безвихідності.
Майже всі молоді люди час від часу відчувають тугу і меланхолію. Перепади настрою властиві молоді, проте продовжуються ці перепади день-два, не більше. Так звана ситуативна депресія безпосередньо пов'язана з тим, що відбулося або відбувається в житті підлітка: хлопці і дівчата живо реагують на погані відмітки, на сварки з друзями і подругами, на сімейні нелади, на втрату роботи. Підлітки, які стикаються не з однією, а з декількома пробле­мами одночасно, впадають в депресію, потроюють здатність знаходити вихід з ситуації, що створилася.
      Депресія може підштовхнути молодих людей до здійснення суїцидальної спроби, оскільки підлітки, що впали в депресію, часто думають, що їх нещас­тям не буде кінця. Їм здається, що вони потрапили в смугу невдачі, що "далі буде тільки гірше” і що виходу з положення, що створилося, немає і бути не може. Їм представляється, що те життя, яке вони ведуть тепер, продовжува­тиметься завжди. Виходом з цього стану безвихідності може стати суїцид.
       Підлітки, що впали в депресію, втрачають інтерес до життя, до людей, які їх оточують. Вони перестають спілкуватися з друзями, перестають робити те, що раніше робили з цікавістю. Вигляд у них сумний, пригнічений, вони ба­гато сплять, розмовляють зазвичай тихим, втомленим голосом. Враження таке, ніби живуть вони через силу. Вони залучені в порочний круг: депресія веде до відчуження, відчуження породжує тугу, туга – новий виток депресії. І чим довше триває цей цикл, тим більше ризик, що підліток, намагаючись покінчити з меланхолією і самотою, покінчить з життям.
       Якщо твій знайомий знаходиться в пригніченому стані, це означає, що йому просто потрібний друг, який би його розвеселив, зацікавив, відвернув. Він потребує вашої уваги, адже любовна драма або догана на роботі ще дуже свіжі в його пам'яті. Якщо ж він почне демонструвати і інші "застережливі” суїцидальні ознаки або якщо він входить до соціальної або етнічної групи підвищеної риски, означає йому знадобиться щось більше, ніж дружна опіка. В цьому випадку йому не обійтися без друга, який допоможе йому знайти досвідченого психотерапевта, щоб той, у свою чергу, надав потенційному суїциденту своєчасну і кваліфіковану допомогу.


      Підлітки – алкоголіки і наркомани. Можна виділити три способи дії алко­голю і наркотиків на "депресивного” підлітка:
1. Якщо підліток в принципі не п'є і не вживає наркотики, але знаходиться в стані депресії і подумує про суїцид, випивка і наркотик можуть затуманити його свідомість і підштовхнути до суїциду.
2. Якщо підліток – п'є і наркоман, випивка і наркотик можуть викликати у нього депресію і суїцидальні думки.
3. Якщо батьки підлітка – алкоголіки і наркомани, то викликані цією обста­виною сімейні скандали і нелади можуть істотно подіяти на психіку підлітка, підвести його впритул до суїцидальної межі.
       Приблизно третина підлітків, що здійснюють суїцид, знаходяться під впли­вом алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Найчастіше підліток не вживає наркотики, а випиває – як правило, пиво: воно дешевше. Навряд чи пиво представляється тобі "смертельною зброєю”, проте якщо під його дією твій друг відправляється на той світ, – воно, погодься, нітрохи не менш небезпечний, чим заряджений пістолет.
      Більшість молодих людей, що здійснюють самогубство під впливом алко­голю або наркотиків, насправді не наркомани і не алкоголіки. Якщо вони ви­пили або "кольнулися”, то лише тому, що їм погано. Алкоголь і наркотики затуманюють свідомість, позбавляють підлітків можливості роздумувати "на холодну голову”.
      Суцидальним підліткам, чиї мізки затьмарені алкоголем або наркотиками, набагато легше ухвалити рішення піти з життя.
Вони і без того пригнічені – під дією ж алкоголю і наркотиків самогубство може здатися їм єдиним засобом зупинити душевний біль. "Під парами” або "на голці” у них з'являється кураж, і вони більш розташовані до ризику, чим в тверезому стані.
        Наркотики і алкоголь згубно позначаються і на житті тих підлітків, чиї батьки – алкоголіки і наркомани. Самі по собі молоді люди можуть не бути залежними від наркотиків і алкоголю, проте їх життя повне страждань через те, що розпадається сім'я.
Серед суїцидологів існує думка, що більшість підлітків, які зробили або зби­раються зробити суїцид, так або інакше пов'язані з алкоголем і наркотиками.
           У цю групу суїцидологи включають і тих підлітків, які випили і прий­няли наркотик прямо перед здійсненням суїцидальноі спроби, і тих, хто пив і "коловся” регулярно, і тих, у кого батьки – алкоголіки і наркомани, – всього 75% всіх молодих людей, що зробили самогубство.
       Буває і так, що твої друзі, які п'ють і "колються”, але яким суїцид не загрожує, так захопляться спиртним і наркотиками, що теж можуть опини­тися в "небезпечній зоні”. Вони починають носитися з скаженою швидкістю на машині, здійснювати необдумані вчинки, необережно поводитися з вогне­пальною зброєю. Під впливом наркотиків і алкоголю такі підлітки здійснюють дії, які можуть виявитися несумісними з їх життям.


          Підлітки, що вже намагалися накласти на себе руки, або підлітки, в чиїй сім'ї здійснювався суїцид. Як правило, підлітки намагаються накласти на себе руки тільки один раз в житті, проте є випадки і повторної суїцидальної спроби. Відбувається це, як правило, приблизно через три місяці після попередньої спроби. Стеж за своїм приятелем особливо уважно, коли з часу скоєної їм суїцидальної спроби пройшли три місяці. Підлітки, що належать до групи підвищеної суїцидального ризику, залишаються суїцидонебезпечними протягом року. Весь цей час вони повинні знати: якщо життя знову почне підносити неприємні сюрпризи, ним буде на кого спер­тися.
         Ризикують зробити суїцидальну спробу і ті підлітки, в чиїх сім'ях вже кінчали з собою. Вони відчувають порожнечу, біль, тугу, гнів, горе і нерідко в тому, що їх родич вирішив піти з життя, винуватим вважають себе. Іноді депресія від втрати близької людини стає абсолютно нестерпною, і підліткові починає здаватися, що далі так жити неможливо. Родич, що скоїв самогуб­ство, немов би вселив йому думку, що самогубство – вихід з безвихідної ситуації, а тому не дивно, що ті, хто пережив втрату близької людини можуть скористатися його досвідом, вирішивши, що суїцид – цілком прийнятний спосіб виходу з кризи. Якщо у тебе є друг, в сім'ї якого хтось недавно наклав на себе руки, проявляй до нього підвищену турботу і увагу. Стеж за "засте­режливими знаками”, уважно прислухайся до його слів.
     Обдаровані підлітки. Насилу віриться, що твої розумні, талановиті друзі мо­жуть зіткнутися з проблемами, через які вони зроблять спробу піти з життя. Вся річ у тому, що обдаровані підлітки стоять перед необхідністю демонст­рувати свою перевагу у всіх областях життя, що, природно, накладає на них чималі зобов'язання. Багатьом з них починає здаватися, що люблять не їх, а нагороди, призи і почесті, яких вони удостоюються, здібності, якими вони наділені від природи. Тому варто їм отримати всього одну погану відмітку, зайняти в спортивному змаганні не перше, а друге місце, або ще абияк "дове­сти”, що обдарування їх перебільшені, – як вони впадають в депресію, їм починає здаватися, що вони всіх підвели, у тому числі і самих себе. Відчуття сорому і провини за "невдачу”, що їх сягнула, може підштовхнути їх до думки про суїцид.


      Підлітки, обдаровані в тій або іншій області, часто бувають надмірно дійшлими, дріб'язковими; кожен свій крок вони ретельно вивіряють, проду­мують; їм здається, що будь-яке рішення, яке вони приймуть, повинне бути єдине можливим, що іншого шляху, окрім ними вибраного, не існує. Їм складно – і навіть неможливо – уявити собі, що вони помилилися в своїх роз­рахунках і що слід вибрати інший шлях.
Така дійшлість, методичність може бути дуже небезпечною, особливо якщо рішення зробити суїцид вже ухвалене. Обдаровані діти можуть піти на цей відчайдушний крок тільки тому, що вони ухвалили таке рішення і ніякого іншого не існує.


      Підлітки з поганою успішністю в школі. Підлітки, яким вчитися важко і тому мають погану успішність, часто страждають від низької самооцінки і, як наслідок, впадають в депресію. І те, і інше може привести до суїциду.
     Такі учні можуть опинитися і серед твоїх друзів. Може навіть, вони скаржи­лися тобі, що їм не вистачає здібностей. Насправді, це не дефект, а невідповідність: для навчання таким учнів необхідні інші методи, які б дали їм можливість закінчити школу і отримати професію.
     Оскільки в класі такі учні стикаються з особливими труднощами, вони зна­ходяться в стані підвищеного стресу. Їх самооцінка постійно страждає від уїдливих, колючих зауважень їх однокласників і вчителів, чому у них може виникнути відчуття, що вони дурні і ніколи нічого не доб'ються.
      Всім хочеться, щоб їх любили вчителі і однокласники, – відсутність такої любові може стати важким тягарем, позбавитися від якого підліток зможе, лише удавшись до відчайдушних заходів.


            Вагітність. З кожним роком підлітки стають все більш і більш сексу­ально активними, і ці сексуально активні підлітки не користуються протизаплідними засобами. От чому немає нічого дивно в тому, що у наш час дівчата вагітніють все в більш і ранньому віці. Багатьом з них – варто лише запідозрити або ж переконатися в тому, що вони вагітні, – приходять в жах і паніку.
     Більшість з них бояться батьківського гніву. Деяких хвилює, що вони скажуть вчителям і друзям. У тому числі і хлопчикам, які до них залицялися. Тепер вони їх, швидше за все, кинуть, чи не так? Як вагітність позначиться на їх планах?
    Рішення, які їм доводиться приймати у зв'язку з вагітністю (Залишати або не залишати дитину? А якщо залишити, то хто нею опікуватиметься?), також дуже неоднозначні. Може статися, що дівчинка не знає, як їй поступити. Вона боятиметься, що батьки або її друг примусять її зробити той вибір, який представляється їй небажаним.
   Для багатьох дівчат вагітність – проблема нерозв'язна. Вони розуміють: вагітність – не так річ, яку приховаєш, і вважають, що їх відносини з бать­ками і друзями будуть зіпсовані назавжди. Їм здається, що життя не задалося, з чого виходить, що смерть – це єдине, що їм залишається. Якщо твоя знай­ома говорить тобі, що вагітна, запропонуй їй разом піти до когось з дорослих, до того, хто користується її довірою. Дуже важливо, щоб в цей важкий час вона відчувала дружню підтримку. Їй необхідно вселити впевненість, що вона не опинилася в безвихідному положенні і що ситуація, в яку вона по­трапила, на її майбутньому ніяк не позначиться.
      Слова твоєї подруги про те, що завагітніла вона від тебе, накладають на тебе чималу відповідальність. Перш за все їй знадобиться моральна підтримка. Тільки ти один ділиш з нею тягар відповідальності, тому немає нічого дивного, що своїми відчуттями вона хоче поділитися саме з тобою. Їй необхідно поділитися з тобою своїми побоюваннями, викликаними рішенням, яке їй належить прийняти, а також – своїми планами на майбутнє.
     Не виключено, що подруга застане тебе зненацька. Ще б, адже ставати отцем ти зовсім не збирався! Не з батьками ж насправді розмовляти на тему підліткової вагітності! Невідомо до того ж, як її вагітність позначиться на твоєму майбутньому. Тебе не покидає відчуття незручності, відчуття про­вини, ти розумієш, що загнаний в кут, що тобі належить ухвалювати рішення, про які ще зовсім недавно ти навіть не міг помислити. Тобі, як і твоїй дівчині, слід звернутися до кого-небудь з дорослих. Якщо ти цій людині довіряєш, вона зможе допомогти тобі розібратися в ситуації, в твоїх відчуттях.
      І дівчата, і хлопці повинні знати: у цей непростий час їм є на кого спер­тися. Якщо ти знаєш (або здогадуєшся), що твоя однокласниця завагітніла, хай вона не сумнівається: ти завжди її вислухаєш, не відмовиш пов'язати з кимось з дорослих; ця людина – чуйна, надійна – протягне їй руку допомоги.


          Підлітки – жертви насильства. Поки твій друг або подруга не призна­ються тобі, що їм – в школі, удома або десь ще – завдали фізичної, емоційної або сексуальної травми, ти, швидше за все, будеш в повному невіданні щодо того, що відбулося. Проте деякі докази дадуть тобі підставу запідозрити, що твій друг або подруга стали жертвою жорстокого звернення.
Наприклад, синці на обличчі і тілі твого друга будуть цілком недвозначно свідчити про те, що з ним жорстоко поводяться. Можливо, твоєму другу буде нелегко пояснити, що відбулося. Може, він пробурмотить щось невиразне, або, розповідаючи, ховатиме очі, а може, просто скаже, що говорити про побої не бажає.
     Наочним доказом наявності емоційної травми служитимуть занижена самооцінка, а також грубі словесні сперечання між твоїм другом і його бать­ками. Втім, молоді люди, яким нанесена емоційна травма, тримаються зви­чайно боязко, соромливо, немов боячись привернути до себе увагу. Їх прив­чили до думки, що вони ні на що не здатні, дурні і неосвічені. Часто тому їм не вистачає упевненості в собі, кожне слово в свій захист дається їм насилу.
      Сексуальну травму відстежити особливо важко, оскільки зазвичай така трава тримається в глибокій таємниці. Нанесення сексуальної травми лякає молодих людей, вони втрачають грунт під ногами, відчувають сором і відчуття гидливості. Таку травму багато підлітків прагнуть тримати в секреті, бо бояться, що їм ніхто не повірить. Бояться вони і того, як би насильник не розправився з ними або з членами їх сім'ї. Якщо ти знаєш або здогадуєшся, що твій друг став жертвою жорстокого поводження, умов його про все розповісти кому-небудь з дорослих. Якщо ж твій друг піддається жорстокому зверненню, проте довіритися дорослому відмовляється, це можеш за нього зробити ти. Піди до дорослого, якому довіряєш, і розкажи все, що тобі про твого друга відомо.
         Ти маєш рацію, видавати секрети друга нелегко. Твій друг може розсер­дитися, якщо дізнається, що ти його видав, зловжив його довірою. адже у разі розголосу батькам твого друга може не поздоровитися. Якщо ти турбуєшся, що заподієш своєму другу шкоду, видавши його секрет, май на увазі: жор­стоке поводження, жертвою якого він регулярно стає, заподіює йому шкоду набагато більшу. Від травм, що постійно наносяться, підлітки несуть тяжку утрату, не тільки фізичну, але і моральну, і, не побачивши іншого виходу, намагаються піти з життя. Багатьом з них, на жаль, це вдається.


        Загроза самогубства стає реальною. Підліткам не загрожує суїцид, поки до головної проблеми, до основного страждання не приєднуються інші. Якщо все у них в житті йде нормально, одна, навіть найрозв'язніша, проблема небезпеки не представляє. Але, уяви, що буде, якщо кохана людина твого друга помре, батьки розведуться. а сім'я переїде в інше місто, якраз коли він перейшов в останній клас? Все його життя "піде наперекосяк”, він почне ви­пробовувати різного роду "перевантаження”.
       Підліткам, що знаходяться в групі підвищеного суїцидального ризику, буде потрібно від друзів дві речі. Перш за все їм знадобляться друзі, які приймуть їх незалежно від того, вагітні вони, талановиті або, навпаки, до навчання не здібні. Незалежно від того, гомосексуалісти вони або наркомани. І, по-друге, їм знадобляться друзі, які, коли життя від них відвернеться, про­тягнуть їм руку допомоги. Отже, якщо у тебе є друзі в групі підвищеного суїцидального ризику, ти зможеш їм допомогти за умови, що знаходити­мешся з ними в тісному контакті, будеш в курсі того, що відбувається в їх житті. Пам'ятай, коли ти їм потрібний більше всього, ти повинен бути поряд.